Typy dveří z hlediska zabezpečení

Tento text Vám pomůže zorientovat se ohledně jednotlivých typů dveří z hlediska bezpečnosti. Doporučení pro volbu typu dveří pro zabezpečení majetku určité hodnoty naleznete na stránce Volba zabezpečení dveří.

Základní rozdělení dveří dle bezpečnosti

  1. sériově vyráběné dveře – dřevěné dveře s výplní
  2. bezpečnostní dveře – kombinované kov a dřevo
  3. trezorové dveře – celokovové dveře s nejvyšším stupněm bezpečnosti

SÉRIOVĚ VYRÁBĚNÉ DVEŘE

Sériově vyráběné dveře mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Většinou jsou vyrobené jako sestava rámu dveří (z plného masivu) a výplně dveří (izolační materiál, nehořlavé materiály, atd.). Na líc a rub dveří jsou použity dřevovláknité desky s povrchovou úpravou. Takto zhotovené dveře mají základní výbavu (závěsy – panty, zástrče, zámky, kování, zámkové vložky).

Sériově vyráběné dveře poskytují jen základní ochranu proti napadení a nejsou vhodné k zabezpečení majetku vyšší hodnoty.

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE

Bezpečnostní dveře jsou vyráběny většinou jako sestava kovového nosné konstrukce. V nosné konstrukci je zabudován rozvorový pohybový mechanismus, který při zamčení závory vysouvá zamykací čepy do více stran, minimálně však do dvou protilehlých. Na přední stranu dveří je většinou použita kovová kazeta příslušné tloušťky plechu. Na zadní stranu se používají dřevovláknité zpevněné desky s povrchovou úpravou. Takto zhotovené dveře jsou vybaveny závěsy – panty, zámky, kováním zámkovými vložkami popřípadě přídavnými zámky. Jako výplň dveří se používá nehořlavý izolační materiál.

Bezpečnostní dveře poskytují dobrou ochranu před mechanickým napadením a lze je použít pro zabezpečení většiny bytů, domů a kanceláří.

TREZOROVÉ DVEŘE

Trezorové dveře jsou vyráběny převážně z ocelových profilů. Jejich konstrukce je navržena tak, aby odolala hrubému násilí. Zamykací mechaniky jsou většinou používány z trezorové výroby, uzamykají dveře do více než dvou stran ocelovými čepy. Počet uzamykacích čepů je jeden a více na každé straně. Přední strana je z ocelového plechu většinou o síle minimálně 3 mm. Výplň dveří bývá z pevného, nehořlavého, materiálu, který vykazuje vysokou pevnost. Zadní stana dveří bývá z ocelového plechu o síle min 2mm. Na zamykání se používají uzávěry z trezorové výroby – motýlkové zámky, číselné kombinační zámky nebo elektronické zámky.

Trezorové dveře poskytují nejvyšší stupeň bezpečnosti a používají se pro zabezpečení utajovaných materiálů nebo majetku vysoké hodnoty.

DALŠÍ INFORMACE